Posts tagged: komedia

Polskie seriale komediowe

By | 30 grudnia 2009

11„Bank nie z tej ziemi” to jeden z polskich seriali komediowych, które swego czasu oglądało się z nieukrywaną przyjemnością. Pierwszy odcinek tej produkcji Telewizja Polska wyemitowała pod koniec maja tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego roku. Ogółem powstało odcinków trzynaście, a każdy z nich trwał niespełna pięćdziesiąt minut. Serial ten wymyśliło dwóch znanych polskich filmowców, a mianowicie Waldemar Dziki oraz Cezary Harasimowicz – ten pierwszy był jednym z reżyserów, drugi zaś jednym ze scenarzystów. W serialu zagrało wielu znakomitych polskich aktorów. Można w tym miejscu wymienić takie nazwiska jak między innymi Małgorzata Foremniak, Barbara Krafftówna, Adam Ferency, Krzysztof Wakuliński czy Franciszek Pieczka. Bohaterami tego serialu są zarówno ludzie żywi, jak i duchy. A chodzi w tym wszystkim o Bank Wszelkiej Pomocy. Bohaterom pomagają dobre duchy, a przeszkadzają złe.

„Czterdziestolatek” to bezapelacyjnie jeden z najbardziej popularnych polskich seriali, który od czasu do czasu jest przez Telewizję Polską powtarzany. Pierwszy jego odcinek został wyemitowany na antenie w roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym czwartym. Ogółem powstało tych odcinków dwadzieścia jeden. Reżyserem tego serialu był Jerzy Gruza, on również należał do grona scenarzystów. Bardzo dużą popularnością cieszył się nie tylko serial, ale także i pochodząca z niego piosenka wykonywana przez Andrzeja Rosiewicza, a zatytułowana „Czterdzieści lat minęło z czołówki”. Na ekranie natomiast zaprezentowali się tacy aktorzy jak dla przykładu Andrzej Kopiczyński, Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska, Leonard Pietraszak oraz Janusz Gajos. Akcja serialu toczyła się w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Głównymi bohaterami byli członkowie rodziny Karwowskich z inżynierem Stefanem Karwowskim na czele.

„Lokatorzy” to niewątpliwie jeden z sympatyczniejszych seriali komediowych, jakie ukazywały się na antenie Telewizji Polskiej. Realizacji tego serialu podjął się gdański oddział TVP, a miało to miejsce w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym. W następnym roku, na początku lutego, został wyemitowany pierwszy odcinek. Ukazywały się na antenie przez pięć lat, przy czym zaznaczyć należy, iż przez te ostatnie dwa lata tytuł serialu został zmieniony i brzmiał „Sąsiedzi”. Miało to związek z tym, że spora grupa aktorów grających w serialu do tej pory pożegnała się z nim. Ogółem nakręcono dwieście dwadzieścia sześć odcinków, które podzielono na sześć serii. Każdy z odcinków trwał niespełna trzydzieści minut. Akcja serialu toczyła się w Warszawie. Głównymi bohaterami byli gospodarze pewnego domu, jego lokatorzy oraz przyjaciele tychże gospodarzy. W serialu wystąpiło wielu znanych aktorów.

Wojna domowa i Zmiennicy

By | 15 października 2009

„Wojna domowa” to jeden z kultowych już rzec by można polskich seriali komediowych. Chociaż jego docelowa grupę odbiorców stanowiła młodzież, to jednak i dorośli oglądali go z nieukrywana przyjemnością. Pierwszy jego odcinek został przez Telewizję Polską wyemitowany pod koniec października roku tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego piątego. Na antenie serial obecny był przez rok. W tym czasie nakręcono piętnaście odcinków, a każdy z nich trwał niespełna trzydzieści minut, przy czym wyjątek zrobiono przy dwóch trwających około pięćdziesięciu minut. Reżyserem serialu był Jerzy Gruza. Inspiracją do nakręcenia tej produkcji były ukazujące się na łamach „Przekroju” felietony autorstwa Miry Michałowskiej (podpisywała się pseudonimem Maria Zientarowa) – ona zresztą była również autorką scenariusza serialu. Głównymi bohaterami byli Paweł oraz Anula zmagający się z typowymi dla swego wieku problemami.

„Zmiennicy” to polski serial komediowy, który dzisiaj cieszy się już mianem kultowego. Co jakiś czas jest przez Telewizja Polską emitowany. Pierwszy odcinek został nadany na antenie telewizji w październiku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego siódmego roku. Emitowany był przez rok. W tym czasie widzowie obejrzeć mogli piętnaście odcinków, z których każdy trwał niespełna sześćdziesiąt minut. Reżyserem produkcji był jeden z najlepszych polskich reżyserów, a mianowicie nie żyjący już Stanisław Bareja. On też – wspólnie z Jackiem Janczarskim – napisał scenariusz. Ścieżkę dźwiękowa do serialu skomponował Przemysław Gintrowski, natomiast w rolach głównych wystąpili tacy aktorzy jak Ewa Błaszczyk, Mieczysław Hryniewicz, Irena Kwiatkowska, Kazimierz Kaczor, Wojciech Pokora, Bronisław Pawlik i inni. Akcja tego serialu toczy się w Warszawie wokół pewnej taksówki, w której ukryto znaczną kwotę pieniędzy.

Niania i Szpital na peryferiach

By | 11 października 2009

Komediowy serial zatytułowany „Niania” cieszy się dość dużą popularnością, a oglądać go można na stacji TVN. Pierwszy odcinek wyemitowany został przed czterema laty. Jak do tej pory, nakręcono tych odcinków sto pięć (dodatkowo również jeden specjalny), a każdy z nich trwa niespełna pół godziny. Wszystkie zostały podzielone jak na razie na siedem sezonów. Serial ten nie jest typowym polskim wymysłem, ale powstaje w oparciu o bardzo znany w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia amerykański serial „The Nanny” (oryginał był swego czasu emitowany również i w naszym kraju jako „Pomoc domowa”). Główna bohaterką tego serialu jest Frania Maj. To bardzo atrakcyjna, licząca sobie nieco ponad trzydzieści lat kobieta. Pewnego dnia zrywa ze swoim chłopakiem, a ponadto również zostaje bez pracy. Przypadek sprawia, że trafia do domu Maksymiliana Skalskiego szukającego akurat opiekunki do dzieci.

„Szpital na perypetiach” to kolejny z polskich seriali komediowych. Oglądać go można było na antenie Polsatu. Pierwszy jego odcinek został wyemitowany na początku maja przed ośmioma laty. Kręcony był przez dwa lata. W tym czasie powstało łącznie trzydzieści odcinków, a każdy z nich trwał niecałe trzydzieści minut. Pomysłodawcami i jednocześnie reżyserami tej produkcji byli Tomasz Wiszniewski oraz Krzysztof Jaroszyński. Na ekranie podziwiać można było bardzo wielu znakomitych aktorów, takich jak między innymi Krzysztof Kowalewski, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski oraz Paweł Wawrzecki. W serialu tym sparodiowana została nasza polska rzeczywistość, z jaką mamy do czynienia w szpitalach, przy czym największy nacisk został położony na relacje, jakie panują w obrębie samego personelu medycznego. Sam tytuł serialu stanowi aluzję do produkcji czechosłowackiej zatytułowanej „Szpital na peryferiach”.