Posts tagged: bank nie z tej ziemi

Polskie seriale komediowe

By | 30 grudnia 2009

11„Bank nie z tej ziemi” to jeden z polskich seriali komediowych, które swego czasu oglądało się z nieukrywaną przyjemnością. Pierwszy odcinek tej produkcji Telewizja Polska wyemitowała pod koniec maja tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego roku. Ogółem powstało odcinków trzynaście, a każdy z nich trwał niespełna pięćdziesiąt minut. Serial ten wymyśliło dwóch znanych polskich filmowców, a mianowicie Waldemar Dziki oraz Cezary Harasimowicz – ten pierwszy był jednym z reżyserów, drugi zaś jednym ze scenarzystów. W serialu zagrało wielu znakomitych polskich aktorów. Można w tym miejscu wymienić takie nazwiska jak między innymi Małgorzata Foremniak, Barbara Krafftówna, Adam Ferency, Krzysztof Wakuliński czy Franciszek Pieczka. Bohaterami tego serialu są zarówno ludzie żywi, jak i duchy. A chodzi w tym wszystkim o Bank Wszelkiej Pomocy. Bohaterom pomagają dobre duchy, a przeszkadzają złe.

„Czterdziestolatek” to bezapelacyjnie jeden z najbardziej popularnych polskich seriali, który od czasu do czasu jest przez Telewizję Polską powtarzany. Pierwszy jego odcinek został wyemitowany na antenie w roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym czwartym. Ogółem powstało tych odcinków dwadzieścia jeden. Reżyserem tego serialu był Jerzy Gruza, on również należał do grona scenarzystów. Bardzo dużą popularnością cieszył się nie tylko serial, ale także i pochodząca z niego piosenka wykonywana przez Andrzeja Rosiewicza, a zatytułowana „Czterdzieści lat minęło z czołówki”. Na ekranie natomiast zaprezentowali się tacy aktorzy jak dla przykładu Andrzej Kopiczyński, Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska, Leonard Pietraszak oraz Janusz Gajos. Akcja serialu toczyła się w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Głównymi bohaterami byli członkowie rodziny Karwowskich z inżynierem Stefanem Karwowskim na czele.

„Lokatorzy” to niewątpliwie jeden z sympatyczniejszych seriali komediowych, jakie ukazywały się na antenie Telewizji Polskiej. Realizacji tego serialu podjął się gdański oddział TVP, a miało to miejsce w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym. W następnym roku, na początku lutego, został wyemitowany pierwszy odcinek. Ukazywały się na antenie przez pięć lat, przy czym zaznaczyć należy, iż przez te ostatnie dwa lata tytuł serialu został zmieniony i brzmiał „Sąsiedzi”. Miało to związek z tym, że spora grupa aktorów grających w serialu do tej pory pożegnała się z nim. Ogółem nakręcono dwieście dwadzieścia sześć odcinków, które podzielono na sześć serii. Każdy z odcinków trwał niespełna trzydzieści minut. Akcja serialu toczyła się w Warszawie. Głównymi bohaterami byli gospodarze pewnego domu, jego lokatorzy oraz przyjaciele tychże gospodarzy. W serialu wystąpiło wielu znanych aktorów.